Zastosowanie ogniw PV

Panele fotowoltaiczne zwyczajowo montuje się na dachach skośnych. W zależności od dostępnej powierzchni oraz geometrii dachu możemy zamontować je w orientacji pionowej lub poziomej. Poprzez zastosowanie odpowiednich systemów montażowych można optymalnie wykorzystać powierzchnię dachu pozwalając na efektywną pracę instalacji i jej schludny i nowoczesny wygląd.

Następną możliwością jest zastosowanie paneli PV na dachu budynków płaskich. Takie rozwiązanie może przebiegać poprzez zastosowanie systemu montażowego wwiercanego w dach lub obciążonego systemem balastowym, nie ingerującego w strukturę dachu. Dodatkowym atutem takiej instalacji jest jego ułożenie w najbardziej optymalny sposób według kierunków świata - stronę południową. Takie ułożenie paneli oraz ich pochylenie o 35 stopni gwarantuje najlepszą wydajność całego systemu fotowoltaicznego.

Kolejnym powszechnym sposobem jest instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Szczególnie dobrze sprawdza się ona przy instalacjach o dużej mocy. Wiele takich farm fotowoltaicznych można zobaczyć m.in w Niemczech gdzie rozwiązanie to szczególnie popularne jest na ich południowej części. Niestety ustawodawstwo o w Polsce nie jest zbyt korzystne dla tej formy inwestycji ponieważ objęta jest aż 23% podatkiem VAT gdy instalacje dachowe tylko 8%. Wpływa to szczególnie negatywnie na ekonomiczny aspekt rentowności mikro-elektrowni stawianych na gruncie.

Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do publicznej sieci elektrycznej. Mogą być instalowane na:

 • łodziach, jachtachfotowoltaika_3.jpg

 • punktach pomiarów meteo

 • satelitach

 • robotach, pojazdach elektrycznych

 • przyczepach campingowych

 • znakach drogowych

 • latarniach ulicznych

 • światłach ulicznych

 • domkach letniskowych

 • domach jednorodzinnych

 • dachach, elewacjach fabryk, biur, zakładów pracyRODZAJE OGNIW FOTOWLTAICZNYCH


Monokrystaliczne - Mają wysoką sprawność energetyczną i są dość drogie. Wyróżniają się ciemnym, niemal czarnym kolorem. Tego rodzaju ogniwa stosowane są zazwyczaj przy mocach 150 – 180 W na jeden panel.

Polikrystaliczne - Mają niższą sprawność energetyczną, kolor niebieski i są tańsze w produkcji niż ogniwa monokrystaliczne. Technologia polikrystaliczna stosowana jest przy produkcji modułów o wyższych mocach – powyżej 200 W na jeden panel.


Rys. 1 Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Panel PV typu szkło-szkło

Rys.2 Panel fotowoltaiczny typu szkło-szkło

Konwencjonalny panel fotowoltaiczny zbudowany jest z wytrzymałych elementów, które znajdują się w hermetycznej obudowie zapewniającą szczelność przed zabrudzeniami.

budowa panelu PV

Jeżeli jesteś zainteresowany bliższymi wyliczeniami i infromacjami na temat instalacji fotowoltaicznych zapraszamy do skorzystania z naszych broszur informacyjnych.