Zanim opiszemy obecnie dostępne źródła finansowania, musimy poruszyć kluczową dla fotowoltaiki kwestę. 1.04.2021 r zmienią się zasady dla nowych osób chcących korzystać z mikroinstalacji. Zamiast barterowo odbierać 80% nadwyżek prądu przesłanych do sieci, prosument będzie sprzedawać prąd do sieci po cenie hurtowej i odbierał go po cenie detalicznej, zazwyczaj dwa razy większej.

Czas jest teraz kluczem

Dlatego zachęcamy naszych klientów: jeśli macie taką możliwość, zdecydujcie się na fotowoltaikę teraz, aby do 31 marca złożyć wniosek o podłączenie do sieci jako prosument. Po tym terminie opłacalność inwestycji drastycznie spadnie.

Dodatkowo, w tym okresie istnieje możliwość skorzystania wielu źródeł dofinansowania instalacji PV.  Te dotacje to:

 1. Czyste Powietrze
  Jeśli posiadamy piec, który kwalifikuje się do wymiany w ramach tego programu, możemy wymienić go na pompę ciepła w zestawie z panelami fotowoltaicznymi. Razem na te dwa urządzenia możemy uzyskać nawet 19 tys zł.
 1. Agroenergia
  Program dofinansowań instalacji PV w gospodarstwach rolnych. Jeśli jesteś rolnikiem, możesz otrzymać do 15 tys. zł dofinansowania do instalacji o mocy pomiędzy 10 a 30 kWp lub do 25 tys. zł dla instalacji powyżej 30 kWp.
 1. Energia Plus
  Dofinansowanie dla firm. Oferuje dwie możliwości: pożyczkę do 85% lub dotację 50% kosztów kwalifikowanych montowanej instalacji.
 1. Programy lokalne
  Samorządy często dotują budowę instalacji fotowoltaicznych. Stawki i warunki są różne, dlatego polecamy sprawdzić, czy nasza gmina oferuje w tym zakresie wsparcie.
 1. Ulga Termomodernizacyjna
  Właściciele domów z panelami fotowoltaicznymi mogą ich koszt (maksymalnie 53 tys. złotych) odliczyć od podatku PIT.
 1. Mój prąd
  Bardzo popularny program, którego czwarta edycja ma ruszyć w I kwartale tego roku. Polecamy na bieżąco sprawdzać możliwość złożenia wniosków, ponieważ jego dotychczasowe edycje były obwarowane niewieloma warunkami, aczkolwiek nie wiadomo czy skorzystanie z niego da się połączyć z wygasającymi, korzystnymi warunkami rozliczeń.

 

Jaki  widać, sytuacja na tym rynku zmienia się dynamicznie, dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu z nami. Chętnie podpowiemy jakie rozwiązanie będzie dla Państwa obecnie najkorzystniejsze.

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, by lepiej poznać potrzeby swoich odbiorców. Akceptuje Czytaj więcej...