W czasach wciąż rosnących cen energii elektrycznej, coraz większej troski o środowisko i nieustannych ostrzeżeń o szybko wyczerpujących się złożach zasobów naturalnych, nikogo nie powinna dziwić ogromna popularność fotowoltaiki. Ludzie bardzo chętnie wybierają tę wyjątkową, ekologiczną technologię, która pozwala zmniejszyć rachunki za prąd nawet do zera, pobierając energię z całkowicie darmowego, niemożliwego do wyczerpania źródła. Nim jednak zainstaluje się na dachu panele słoneczne, należy podjąć wiele związanych z nimi decyzji, w tym tę najważniejszą: dotyczącą ich mocy.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na prąd?

Dobierając moc paneli słonecznych, należy przede wszystkim obliczyć roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Instalacja fotowoltaiczna powinna móc je swobodnie zaspokoić, nie produkując jednak niepotrzebnego nadmiaru energii. Warto zwrócić uwagę na tę ostatnią kwestię: choć teoretycznie mogłoby się wydawać, że więcej znaczy lepiej, w praktyce wytwarzanie zbyt dużej ilości prądu nie ma większego sensu. Taki nadmiar zwyczajnie przepadnie, bo nie będzie kiedy go zużyć. W efekcie zakup zbyt mocnej instalacji fotowoltaicznej okaże się niepotrzebnym wydatkiem.

Obliczając zapotrzebowanie na energię, można skorzystać z wygodnych internetowych kalkulatorów lub zwyczajnie sprawdzić stare rachunki za prąd, najlepiej z kilku ostatnich lat. Przyjrzenie się przeciętnemu zużyciu energii z różnych okresów, pozwoli łatwo wyliczyć roczne zapotrzebowanie. Warto zastanowić się jednak, czy w najbliższym czasie nie dojdzie do jego wzrostu, na przykład w wyniku zmiany sposoby ogrzewania.

Warto skorzystać z pomocy fachowca

Obliczone zapotrzebowanie trzeba przełożyć na moc paneli. W dużym uproszczeniu można założyć, że na każde 1000 kWh zużytej w ciągu roku energii potrzebne będzie około 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą mieć wpływ na wydajność paneli słonecznych: między innymi padający na nie cień lub budowa dachu (jeśli to właśnie na nim mają się znajdować). Swoje wyliczenia warto więc przedstawić fachowcowi, który pomoże dobrać odpowiednią moc instalacji.

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, by lepiej poznać potrzeby swoich odbiorców. Akceptuje Czytaj więcej...