Przez ostanie lata instalacje fotowoltaiczne stały się bardzo popularną inwestycją. Ich ekologiczność, dobra stopa zwrotu i różne źródła dofinansowania wywołały prawdziwy boom na panele. Ten złoty okres jednak najprawdopodobniej zakończy się 1 kwietnia 2022. W grudniu 2021 Prezydent RP podpisał ustawę zmieniającą przepisy dotyczące między innymi zasad rozliczenia się nowych prosumentów.

Obecny model

Na razie wszyscy właściciele mikroinstalacji PV rozliczają się z operatorem na zasadach net-meteringu. Nadwyżka energii wyprodukowanej przez panele (czyli prąd niezużyty w przez nas danym momencie) jest poprzez dwukierunkowy licznik odsyłana do sieci, z której później prosument może odebrać 80% (lub 70% dla instalacji powyżej 10kWp) tego, co sam odesłał. Model jest prosty i opłacalny. Prosument nie sprzedaje energii za pieniądze, ale korzysta z sieci energetycznej jak z baterii, a operator pobiera za „przechowywanie” 20% (lub 30%) prądu.

Wprowadzane zmiany

Każdy, kto podpisze umowę prosumencką po 1.04.2022 r. będzie rozliczany na zasadach net – billingu. W tym modelu właściciel instalacji będzie sprzedawał prąd operatorowi sieci po cenie hurtowej, a odkupywał po cenie detalicznej, zazwyczaj ok. dwukrotnie wyższej i zmiennej. Od 1.04.2022 do 30.06.2022 będzie to średnia cena z czerwca 2022, a od 1.07.2022 do 30.06.2024 roku średnia hurtowa cena miesięczna. Od lipca 2024 roku cena będzie zmieniać się na bieżąco, co godzinę, w zależności od ceny energii na rynku. Oznacza to, że opłacalność inwestycji drastycznie spadnie, a ceny po jakiej odsprzedamy operatorowi prąd nie da się w praktyce przewidzieć.

Co można zrobić?

Co ważne, zmiana ta będzie dotyczyć prosumentów, którzy podpiszą umowy ze swoim operatorem po 1 kwietnia. Osoby, które złożą wniosek o przyłączenie do 31 marca podpiszą 15 letnia umowę na obecnych, opłacalnych zasadach. Dlatego zachęcamy wszystkich, którzy mają warunki i zastanawiają się nad zamontowaniem paneli do zrobienia tego teraz.  Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, chętnie zamontujemy instalację PV przed wejściem w życie niekorzystnych zmian.

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, by lepiej poznać potrzeby swoich odbiorców. Akceptuje Czytaj więcej...