Fotowoltaika to technologia pozwalająca na sporą oszczędność – dzięki niezwykle niskim, a nawet zerowym rachunkom za prąd ich inwestycja szybko się zwraca i pozwala cieszyć się dużą ilością darmowej energii. Sprzyja również środowisku i jest bardzo wygodna, ponieważ panele słoneczne są w zasadzie bezobsługowe i wymagają jedynie okazjonalnej konserwacji. Ma jednak pewną wadę, którą jest zmienna wydajność. Technologia ta czerpie energię z promieni słonecznych, więc siłą rzeczy jest w stanie wyprodukować mniej prądu zimą, gdy dni są krótsze. Rozwiązaniem tego problemu jest możliwość magazynowania wytworzonej energii i wykorzystania jej w okresie mniejszej wydajności. Istnieje kilka podstawowych sposobów, na które można tego dokonać.

Magazynowanie prądu w sieci elektroenergetycznej

Bardzo wygodna i często wybierana możliwość to magazynowanie prądu poprzez zawarcie odpowiedniej umowy z zakładem energetycznym. Rozwiązanie to jest dostępne, jeśli fotowoltaika podłączona jest do sieci elektroenergetycznej. W takiej sytuacji wyprodukowany, ale niewykorzystany prąd wysyłany jest do niej automatycznie. Za pomiar tego procesu odpowiada specjalny licznik. Istnieje możliwość odzyskania wysłanej do sieci energii, gdy będzie to potrzebne, na przykład w zimie. Nie jest to jednak całość wysłanego prądu. Ilości, które można ponownie wykorzystać, wynoszą:

  • 80% dla instalacji o mocy 10 kW lub mniejszej
  • 70% dla instalacji o mocy większej niż 10 kW

Opinie na temat opłacalności takiego rozwiązania są różne. Wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych jest z niego zadowolonych i wskazują liczne korzyści, w tym przede wszystkim wygodę. Zdaniem niektórych stosowany przelicznik jest jednak zbyt niekorzystny i lepszym wyjściem jest samodzielne magazynowanie energii.

Magazynowanie prądu w osobnych urządzeniach

Jeśli instalacja fotowoltaiczna nie jest podłączona do sieci elektroenergetycznej, możliwe jest magazynowanie energii w stworzonych do tego urządzeniach, na przykład akumulatorach. Rozwiązanie to wiąże się naturalnie z zakupem odpowiednich urządzeń (często dość kosztownych) oraz znalezienie dla nich miejsca. Pozwala jednak uniknąć zauważalnych strat energii związanych z pobieraniem jej z sieci elektroenergetycznej.

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, by lepiej poznać potrzeby swoich odbiorców. Akceptuje Czytaj więcej...