Instalacje fotowoltaicznie nieustannie zyskują na popularności, ponieważ stanowią rozwiązanie ekologiczne i niezwykle tanie w eksploatacji. Stosunkowo wysoki koszt inwestycji szybko się zwraca, gdy rachunki za prąd stają się minimalne lub nawet znikają całkowicie, pozwalając cieszyć się darmową odnawialną energią. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jak ogromne znaczenie ma właściwa konserwacja baterii słonecznych. Często słyszy się, że panele czyszczą się samoczynnie w wyniku opadów, jest to jednak tylko częściowa prawda – deszcz jest w stanie zmyć większość zabrudzeń, ale nie wszystkie. Badanie wskazują, że regularne mycie instalacji fotowoltaicznej może doprowadzić do zwiększenia jej wydajności o nawet kilkanaście procent. 

Jak często przeprowadzać konserwację fotowoltaiki? 

Przede wszystkim warto pamiętać o regularnym przeglądzie. Zgodnie z prawem instalacje elektryczne powinny przechodzić go przynajmniej raz na pięć lat, ale specyfika instalacji fotowoltaicznych sprawia, że zaleca się przeprowadzać przeglądy co rok lub dwa. Dzięki temu zachowa się pewność, że działają właściwie. 

Jeśli chodzi zaś o regularne czyszczenie, eksperci wskazują, że panele słoneczne powinno się myć raz lub dwa razy w roku, a jako najlepsze terminy podawane są rozpoczęcie i zakończenie sezonu zimowego. Warto pamiętać, że najlepiej robić to wczesnym rankiem lub z początkiem wieczoru. W żadnym wypadku nie należy czyścić baterii w południe – panele fotowoltaiczne są wtedy najmocniej nagrzane i kontakt z wodą może doprowadzić do szoku termicznego. Jego efektem bywa nawet uszkodzenie urządzeń. 

Jak należy myć panele fotowoltaiczne? 

Mycie paneli słonecznych można przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego serwisu. To drugie rozwiązanie jest pewniejsze, ale własnoręczne mycie baterii również sprawdza się dobrze. Najlepiej skorzystać wtedy z dedykowanych środków czyszczących, ewentualnie wody demineralizowanej. Powinno się używać miękkiej gąbki lub delikatnej ściereczki. Niewskazane są szorstkie myjki i szczotki, które mogłyby zarysować powierzchnię paneli. Nie należy używać również myjki ciśnieniowej. 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, by lepiej poznać potrzeby swoich odbiorców. Akceptuje Czytaj więcej...