Na czym polega projektowanie fotowoltaiki?

przez admin

Instalacje fotowoltaiczne już od kilku lat stanowią najpopularniejszy sposób na ekologiczne pozyskiwanie energii. Spore oszczędności oraz duża wydajność przekonały wiele osób prywatnych, oraz firm do montażu instalacji fotowoltaicznych. Aby cała instalacja poprawnie działała i dawała jak największe korzyści, konieczny jest dobrze wykonany projekt, stworzony przez profesjonalną firmę zajmującą się tego rodzaju instalacjami.

Jak wygląda proces projektowania instalacji fotowoltaicznych?

Na początku specjalista od fotowoltaiki musi określić, jakie jest średnie roczne zużycie energii w danym domu bądź firmie. Zazwyczaj szacunek wykonuje się na podstawie udostępnionych rachunków za prąd. Dzięki temu możliwe jest określenie wymaganej mocy instalacji fotowoltaicznej, który potrzebna jest do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd. Instalacja musi być w stanie zasilić także nowo zamontowane urządzenia elektryczne.

Podczas projektowania należy również zwrócić uwagę także na kąt nachylenia, przeszkody na dachu, stan techniczny podszycia czy położenie geograficzne. W Polsce najlepiej nasłoneczniona jest południowa strona i to na niej w miarę możliwości umieszczane są moduły. Aby określić wyżej wspomniane parametry, najczęściej wykonuje się audyt przedmontażowy. Pozwala to na dokładną ocenę stanu dachu i możliwości montażowe. Po zebraniu niezbędnych danych wykonuje się wizualizację infrastruktury, dobiera się moc i określa liczbę potrzebnych paneli.

W końcowych etapach wykonywania projektu instalacji fotowoltaicznej fachowcy kompletują zestawy urządzeń wchodzących w skład instalacji. Dzięki dobraniu odpowiedniej grubości kabli czy konkretnego modelu falownika instalacja fotowoltaiczna będzie działać wydajnie i bezawaryjnie. Po akceptacji projekt zostaje przekazany do realizacji.

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, by lepiej poznać potrzeby swoich odbiorców. Akceptuje Czytaj więcej...