Instalacje fotowoltaiczne vs polskie prawo

przez admin
Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązania, które stają się coraz popularniejsze w polskim społeczeństwie. Nic dziwnego, w końcu to bardzo przyszłościowa opcja, która jest w stanie zapewnić użytkownikowi korzyści nie tylko teraz, lecz także po upływie lat. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają osiągnąć częściową niezależność energetyczną, a po określonym czasie użytkowania inwestycja w to rozwiązanie zwraca się z nawiązką.
Trzeba jednak podkreślić, że rozwiązań takich jak instalacje fotowoltaiczne nie można montować zupełnie swobodnie. Oczywiście w wyborze poszczególnych opcji obowiązuje pewna dowolność, jednak niektóre aspekty instalacji fotowoltaicznych mają do siebie to, że podlegają regulacjom prawnym. Taki stan rzeczy ma na celu zapobiec samowolce i wymóc na instalatorach przede wszystkim to, by dbali oni o bezpieczeństwo. W końcu instalacja taka jak fotowoltaika, która wytwarza prąd, nie może w żadnej mierze zagrażać użytkownikom.

Dokumenty i regulacje

Jakie dokładne przepisy regulują więc korzystanie z instalacji fotowoltaicznych? Kluczowa jest w tym przypadku Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii. Ten wydany w lutym 2015 roku dokument jednoznacznie definiuje wiele pojęć związanych z instalacjami fotowoltaicznymi. Nie jest to jednak jedyna podstawa prawna dla tego typu spraw. Równie duże znaczenie ma, chociażby Prawo budowlane i Prawo energetyczne. Jeśli chodzi o to pierwsze, to pomaga się ono rozeznać w tym, kiedy do zainstalowania fotowoltaiki potrzebne jest pozwolenie na budowę, a kiedy wystarczy zgłoszenie. Prawo energetyczne definiuje natomiast, czym właściwie są odnawialne źródła energii, i określa, według jakich zasad powinno się instalować takie systemy jak fotowoltaika. Podsumowując, fotowoltaika to zagadnienie, które otoczone jest całą siecią pojęć i przepisów prawnych. Dzięki temu możliwa jest większa kontrola nad tym coraz istotniejszym obszarem.

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, by lepiej poznać potrzeby swoich odbiorców. Akceptuje Czytaj więcej...