Fotowoltaika to niezwykle ciekawa technologia – pozwala bowiem na czerpanie prądu z odnawialnego i niemożliwego do wyczerpania źródła. Jest nim Słońce, nasza macierzysta gwiazda, dostarczająca na Ziemię i wszystkie planety Układu Słonecznego ogromne ilości energii. Dociera ona do nas w postaci promieniowania słonecznego, które odpowiednie narzędzia pozwalają przekształcić w prąd elektryczny, doskonale przystosowany do zasilenia wszelkiego rodzaju urządzeń. Jest to sposób niezwykle tani, bardzo wydajny i stanowiący możliwie najmniejsze zagrożenie dla środowiska. 

Jak działają instalacje fotowoltaiczne? 

Aby przekształcenie promieniowania słonecznego w prąd stało się możliwe, trzeba je najpierw pochłonąć, najlepiej w jak największej ilości. Zajmują się tym panele słoneczne zbudowane z połączonych ze sobą ogniw fotowoltaicznych. Te drobne urządzenia wykonuje się zazwyczaj z krzemu krystalicznego lub innego materiału półprzewodnikowego, który jest w stanie pochłaniać fotony. Zmuszają wtedy do ruchu obecne na powierzchni elektrony – zaczynają one swobodnie podróżować po ogniwie, przemieszczać się względem siebie, dzięki czemu zaczyna płynąć prąd elektryczny. 

W ten sposób instalacja fotowoltaiczna zamienia promieniowanie słoneczne w prąd stały. W praktycznie wszystkich urządzeniach używanych w gospodarstwach domowych wykorzystywany jest jednak prąd zmienny. Dlatego wytworzona energia elektryczna musi następnie trafić do inwertera (falownika), który przystosuje ją do domowych instalacji, nadając jej właściwą częstotliwość oraz napięcie. Następnie prąd, doskonale nadający się już do wykorzystania w domu, trafia za pomocą kabli do gniazdek. 

Co dzieje się z niewykorzystanym prądem? 

Bardzo często okazuje się, że wytworzonej energii elektrycznej jest zbyt mało lub zbyt dużo w stosunku do potrzeb gospodarstwa domowego. W tym pierwszym przypadku niedostatek zostaje pobrany z sieci energetycznej (i doliczany do rachunku za prąd). Tam też zostaje wysłany ewentualny nadmiar. Większość instalacji fotowoltaicznych pozwala bez problemu odzyskać 80% stworzonej i niewykorzystanej energii. Dzięki temu duża ilość prądu zgromadzonego latem, kiedy zapotrzebowanie jest mniejsze, może zostać użyta do ogrzania się zimą, gdy panele fotowoltaiczne stają się mniej wydajne. 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, by lepiej poznać potrzeby swoich odbiorców. Akceptuje Czytaj więcej...